W artykule dotyczącym fitoterapii, a więc sztuki leczenia ziołami, wspomniałam o tych najpopularniejszych, znanych nam gatunkach i zasygnalizowałam, jak wielkie zalety płyną z ich użycia w procesach leczniczych. W kolejnym tekście, chciałabym zwrócić uwagę na konkretne schorzenia, które niejednokrotnie dotykają nas w wieku senioralnym, ale nie tylko. Często są to choroby przewlekłe, wymagające indywidualnego toku leczenia, a także wielopłaszczyznowej profilaktyki. Zacznijmy zatem od jednej z najczęstszych dolegliwości jaką jest choroba zwyrodnieniowa stawów. I tak na przykład ból stawu kolanowego jest częstym problemem u osób nie tylko po 50 roku życia. Zaznaczmy, iż proces chorobowy polega na stopniowym postępowaniu zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej, tkanki podchrzęstnej i wielu innych. Przyczyn bólu kolana bywa oczywiście wiele; zalicza się do nich zaburzenia biomechaniczne, powodujące mechaniczne uszkodzenia w obrębie chrząstki oraz fizjologiczne zmiany wytrzymałości chrząstki. Podobnie rozbudowany jest zakres czynników, które mogą predysponować do zmian zwyrodnieniowych np. nadwaga, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe lub nadmierne obciążanie stawu (koślawość lub szpotawość kończyny) oraz urazy i kontuzje. Statystycznie problem częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, co może być spowodowane charakterystyczną biomechaniką kończyny dolnej (tendencja do koślawego ustawienia kolana oraz zwiększonego przyparcia rzepki do powierzchni stawowych).
Szczególnie na początku choroby, objawy nie muszą pojawiać się w samym kolanie. Ból może występować w okolicach kolana. Do najbardziej charakterystycznych objawów należy zaliczyć: poranne uczucie sztywności, ocieplenie i obrzęki stawów kolanowych po wysiłku, zmniejszenie zakresu ruchomości w stawie, osłabienie na początku aktywności fizycznej oraz słyszalne skrzypienia i zgrzyty w kolanie. Warto pamiętać, że zapobieganie jest dużo łatwiejsze niż leczenie, dlatego każdej osobie po pięćdziesiątym roku życia i nie tylko zaleca się odpowiednio dobraną aktywność fizyczną, aby zapobiec problemom w późniejszych latach. Pamiętajmy o profilaktyce. Procesy zdrowotne mogą ulec daleko idącej poprawie, jeśli skorzystamy z darów natury. Niezwykle istotne jest wykorzystanie dobroczynnego wpływu ziół, który nie tylko wspomaga procesy zdrowienia, ale także wzmacnia stawy. Co możemy zastosować spośród bogatego skarbca zasobów naturalnych? Polecam diabelski szpon (inaczej zwany też hakoroślą rozesłaną, lub bardziej potocznie, czarcim pazurem) to pochodząca Południowej Afryki roślina, która zawdzięcza swą nazwę haczykowatemu owocowi. Jest polecana szczególnie seniorom, bo wykazuje bardzo efektywne działanie wspomagające leczenie chorób, na które zapadają najczęściej osoby starsze . Stosowana jest w przypadku zwyrodnienia stawów, reumatyzmu, czy bólu pleców.
Ponadto, składniki hakorośli pomagają pozbyć się wolnych rodników i nadtlenków, przyczyniają się też do zmniejszenia poziomu cholesterolu w organizmie. Środek przyjmowany jest w różnych formach, jako sproszkowany korzeń, napar lub nalewka.
Należy też dodać, że rośliny nie powinno się stosować w momencie zalegania w naszym organizmie kamieni żółciowych. Kolejną rośliną leczniczą ważną dla naszych stawów są młode liście brzozy, liście pokrzywy, liście i nasiona jesionu, jagody i liście czarnej porzeczki, liście łopianu, korzeń i kora berberysu. Są to szczególnie cenne zioła, które posiadają właściwości oczyszczające organizm z toksycznych metaloidów, powodujących stany zapalne stawów. Wymienione zioła zawierają związki, które łączą się z toksynami krwi, tworząc z nimi związki rozpuszczalne w wodzie, a więc bez trudu wydalane z moczem. Nie zapominajmy również o dobroczynnych skutkach płynących z użycia korzenia imbiru, który w formie ciepłych okładów niweluje bóle stawowe.
Warto jednak zaznaczyć, iż każda próba użycia mieszanek ziołowych winna zostać poprzedzona konsultacją lekarską dobór odpowiedniego zestawu, odpowiadającego indywidualnym potrzebom pacjenta, uwarunkowany jest poniekąd również jego predyspozycjami biologicznymi i schorzeniami współwystępującymi.
Przedstawione treści mają charakter edukacyjny, nie zastąpią profesjonalnej konsultacji lekarskiej.
Zobacz gdzie jesteśmy
ul. Szpitalna 21 43-450 Ustroń
© 2024 Ośrodek Tulipan - wszystkie prawa zastrzeżone.
Design by : LEMONPIXEL.pl / Booking by: HOTRES.pl