preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
1 noc
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Woda – nasz drogi przyjaciel

Słów kilka o piciu wody

Dziś słów kilka o piciu wody. Temat wyświechtany. Co jakiś czas można natrafić na rozliczne odezwy, zachęcające nas do większej aktywności w tym względzie.A jednak wciąż – mam wrażenie potrzebujemy przypomnienia. Nawet ja sama, siedząc przy biurku, napiłam się wody. To ważne.

Ktoś zapyta: dlaczego?

Otóż, my z wody się składamy, czy chcemy tego, czy nie. Oczywiście nie bulgoczemy w środku i z natury swej wolimy pozostawać na lądzie. Niemniej gdyby obejrzeć nas od wewnątrz, sprawa nabiera zupełnie innego kolorytu. Zobaczmy, co pokazują badania przeprowadzone na organizmie ludzkim: Woda jest głównym składnikiem ciała człowieka – każdego naszego narządu (woda stanowi 86% zawartości wątroby, 75% – mózgu i 22% – kości) i każdej naszej komórki. – piszą eksperci. Ogółem u osób dorosłych stanowi ona około 50-60 proc. masy ciała (kobiety na ogół mają nieco mniejszy poziom zawartości wody niż mężczyźni). Fakty mówią same za siebie. Zatem spróbujmy sobie wyobrazić jak wielkom obciążeniem dla organizmu jest zbyt mała ilość wody…

A zatem ile szklanek wody dziennie powinniśmy wypijać?

Nieustannie zderzamy się z informacją, że najlepiej trzy litry. Jednak, któż z nas pomieści tyle. Przecież oprócz wody – pijemy także kawę i herbatę. A jak wiadomo – one nie nawadniają nas w należyty sposób. Dobra wiadomość jest taka, że ilość wypijanej wody dostosowujemy do wieku, Dlaczego?

Wraz z wiekiem poziom zawartości wody w organizmie zmniejsza się i w przypadku osób powyżej 60 roku życia oscyluje w okolicach 47-55%. U osób starszych dużo wyższe jest też ryzyko odwodnienia organizmu. Statystyki wskazują, że właśnie odwodnienie jest jedną z głównych przyczyn hospitalizacji osób starszych.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę jest zmienne i zależy od takich czynników, jak klimat (aktualna temperatura powietrza), masa ciała, stosowana dieta czy poziom aktywności fizycznej. Niemniej woda to podstawa dla osób 60+ i wszystkich innych . W przypadku Polski przyjmuje się, że średnio mężczyzna powinien przyjmować około 2,5 litra wody dziennie, a kobieta – 2 litry. Oczywiście podane wielkości obejmują również wodę przyjmowaną w innej formie, czyli np. soki, napoje mleczne, warzywa czy owoce. Można samodzielnie wyliczyć swoje indywidualne zapotrzebowanie – przyjmuje się około 35 ml na każdy kilogram masy naszego ciała, a więc osoba ważąca 65 kg x 35 ml to daje 2275 ml czyli około 9 szklanek wody dziennie.


 

Woda w pożywieniu? Tak!

Do produktów, które dostarczają nam najwięcej wody należą niewątpliwie warzywa i owoce. Świeży ogórek to aż w 96% woda, sałata i cukinia zawierają 95% wody, pomidory – 94%, a arbuzy i truskawki – 91%. Są też jednak produkty, których spożywanie zwiększa nasze zapotrzebowanie na wodę. Należą do nich wędliny i mięso, sól, płatki owsiane, suszone owoce, chleb żytni, chipsy, jaja, herbata, kawa, czekolada, piwo i wino. Jeśli więc wspomniane produkty występują regularnie w naszej diecie, to wówczas powinniśmy wypijać więcej wody niż wyliczone powyżej przeciętne zapotrzebowanie.

A co kiedy wolisz Coca – Colę?

Na dobry początek dnia – szklanka wody z cytryną
Wiele osób nie lubi pić wody i ma w zwyczaju gasić pragnienie niezdrowymi napojami gazowanymi, kawą czy sokami. Warto jednak pamiętać, że do picia wody można przyzwyczaić nasz organizm, podobnie jak do wielu innych codziennych rutyn, jeśli będziemy to robić konsekwentnie i regularnie. Na początek proponujemy wyrobić w sobie nawyk wypijania dwóch szklanek wody zaraz po przebudzeniu – najlepiej pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Do pierwszej z nich warto wycisnąć sok z połowy cytryny. Można też dodać kilka listków świeżej mięty i odrobinę miodu. Taki napój będzie miał dodatkowe działanie oczyszczające z toksyn, przeciwzapalne i prozdrowotne. Sok z cytryny zawiera w sobie dużo flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym. Rodniki uznawane są za jedne z czynników sprzyjających rozwojowi schorzeń cywilizacyjnych, w tym chorób układu sercowo-naczyniowego.

Jak pić – krótki przewodnik

Podstawowa zasada mówi, żeby pić wodę zanim poczujemy taką potrzebę – bowiem gdy pojawia się pragnienie, to najczęściej jest to już objawem odwodnienia rzędu 1–2 proc. Warto zawsze mieć pod ręką szklankę z wodą lub butelkę i popijać przez cały dzień małymi łykami, sukcesywnie uzupełniając ubytki. Zawsze starajmy się wypić o kilka łyków więcej niż czujemy potrzebę. Samo zaspokajanie pragnienia wyrównuje bowiem straty wody tylko w około 70 procentach. W okresie letnim, gdy panuje upalna pogoda, nasz organizm zużywa znacznie więcej wody, bo jest ona wykorzystywana do schładzania ciała poprzez pocenie się. Trzeba wówczas pić znacznie więcej wody niż standardowe dzienne zapotrzebowanie – najlepiej pić wodę w temperaturze pokojowej. Podobnie wygląda sytuacja podczas intensywnego wysiłku fizycznego, np. szybki i długi spacer, sprzątnie mieszkania, praca w ogrodzie.

Mapa

Zobacz gdzie jesteśmy


© 2024 Ośrodek Tulipan - wszystkie prawa zastrzeżone.

Design by : LEMONPIXEL.pl  /  Booking by: HOTRES.pl