Jak pomóc sobie w trudniejszym momencie życia…
Na trudne sytuacje życiowe reagujemy w bardzo różny sposób. Dbajmy o nastrój, rozwijajmy wewnętrzną siłę, byśmy mogli być wsparciem dla siebie i innych. A jeśli doświadczamy długotrwałego smutku, warto zastanowić się nad środkami samopomocowymi i działaniami samoopiekuńczymi.
Życie było i jest trudne. Doświadczamy trudnych wydarzeń – strat, konfliktów, zmian, niezależnych od nas, wymagających przeorganizowania nieraz całego życia…Przyczyn smutku znajdujemy wiele i pewnie gdybyśmy bardzo chcieli, znajdziemy je na każdym etapie życia. Dołóżmy do tego stres, który nie tylko jest zjawiskiem powszechnym, codziennym, ale także wymagającym wypracowania konkretnych sposobów radzenia. Nie każdy dysponuje takimi zasobami. Czasem dzieje się tak, że stres po prostu nas niszczy. Jak więc widzimy przyczyn głębokiego smutku może być wiele, czasem trudno je nawet określić i uchwycić Warto zaznaczyć, że czasem kiedy jesteśmy w depresyjnym nastroju, trudno nam zlokalizować przyczynę. Wtedy ważna jest po prostu wiedza, że takie przyczyny istnieją. Samo w sobie jest to pomocne. Może mógłbym dokładnie wskazać te przyczyny. Może to zrobię teraz lub później, gdy już z tego wyjdę.. Jednak nawet gdybym tego nie zrobił, moim celem jest po prostu z tego wyjść. Dołożę wszelkich wysiłków, aby iść w tę stronę". Tak jest mądrze. Jasne, że czasem warto wskazywać przyczyny, uświadamiać je sobie, jednak znacznie ważniejszym staje się wyjście, wydobycie się ze stanu głębokiego, obezwładniającego smutku. Warto też pamiętać, że niektóre nasze zachowania mogą ten stan podtrzymywać
Sposób, w jaki się zachowujesz, może albo dodawać ci odwagi, albo cię zniechęcać. Może cię podnosić na duchu lub pogrążać. Kiedy cierpisz na chandrę, niestety zaczynasz zachowywać się w sposób, który wzmacnia twe depresyjne uczucia oraz negatywne myśli na swój temat. Staje się to kolejnym błędnym kołem.
Dobrze jest motywować się pomimo wszystko. Nawet jeśli będą to najprostsze czynności dnia codziennego, ważne by wzbudzać w sobie poczucie użyteczności, by uczestniczyć w życiu w sposób zwyczajny, na tyle, ile mamy możliwość wewnętrzną… Metoda małych kroków jest nieoceniona.
Kiedy jesteśmy w depresji, inaczej odbieramy otaczającą nas rzeczywistość informacje ze świata będą docierać do ciebie w selektywny sposób. Patrzysz na życie przez negatywny filtr. Nie jest on prawdziwy, bo życie jest i dobre i trudne. Zawsze możemy znaleźć w nim coś pozytywnego Jeśli to wiesz, masz szansę na zmianę swojego stanu.
Jeśli to, co czytasz, dotyczy ciebie, zapamiętaj, że jest nadzieja. Psychiatra amerykański doktor Robert Hirschwelt zapisał kilka pomocnych zdań. Być może uznasz, że pomogą także Tobie, a brzmią następująco:
1. Moje depresyjne myśli, uczucia i zachowanie nie są nieodwracalnymi wadami charakteru. Są jedynie symptomami uleczalnego schorzenia. Ludzie mogą wyjść i wychodzą z depresyjnych zmian nastroju.
2. Co się stało, to się stało. Nie mogę udać się w przeszłość i zmienić jej; mogę natomiast nauczyć się robić wszystko inaczej w przyszłości.
3. Inni ludzie też są w podobnych tarapatach. Mają problemy, ale mają też umiejętności, siłę, talenty i inne pozytywne cechy. Tak samo jest ze mną.
4. Jakkolwiek bolesne mogą być me uczucia teraz, przez rozpoznanie ich, zrozumienie i zaakceptowanie problemów, które wywołują zmiany nastroju, robię pierwszy krok w odpowiednią stronę - krok w stronę uleczenia.
Czytaj, czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj… Według upodobania. Może być cicho bądź głośno, jak wolisz. Pozwól, by powyższe przekazy stały się dla Ciebie pomocą w codziennym podnoszeniu się i zdrowieniu. Daj sobie szansę na lepsze życie…
Zobacz gdzie jesteśmy
ul. Szpitalna 21 43-450 Ustroń
© 2024 Ośrodek Tulipan - wszystkie prawa zastrzeżone.
Design by : LEMONPIXEL.pl / Booking by: HOTRES.pl