preloader

REZERWACJA ON-LINE

  Przyjazd
  Wyjazd
1 noc
Wyczyść
Wybierz date przyjazdu

Co jeszcze musimy wiedzieć o SARS- COVID?

Objawy Covid 19 znamy na pamięć. Czytamy różne artykuły, posiadamy różną wiedzę na ten temat. Niemniej warto pamiętać, że każdy organizm jest inny, tym samym każdy inaczej zareaguje. W tym artykule chciałabym szczególnie odnieść się do osób starszych. Oczywiście mamy na uwadze kwestie chorób, z którymi senior się zmaga. Dlatego dbajmy o siebie nawzajem w miarę naszych możliwości.

Ważnym aspektem, który chciałabym poruszyć jest objaw, na który być może nie zwrócilibyśmy uwagi, utożsamiając go z objawem grypy. Specjaliści z King College Londyn zwracają uwagę, że u osób po 65. roku życia, szczególnie tych będących w gorszej kondycji, z tzw. większą kruchością, pierwszym symptomem COVID-19 może być zaburzenie neuropoznawcze określane jako delirium, objawiające się głównie dezorientacją i sennością.

Oczywiście wciąż przebieg choroby u poszczególnych osób pozostaje zagadką, niemniej to, co zaobserwowali epidemiolodzy to, fakt, że u dzieci zakażenie wirusem objawia się także wymiotami i biegunką. U osób dorosłych jest to gorączka powyżej 38 stopni kaszel, a także w przeważającej części utrata węchu i smaku.

Natomiast, jak już wspominałam – osoby starsze – obarczone „kruchością” związaną z wiekiem, czy też chorobami współistniejącymi mogą reagować na pierwszym etapie rozwoju choroby właśnie poczuciem dezorientacji i silną potrzebą snu.

Wskazują na to badania 322 pacjentów z COVID-19 w wieku co najmniej 65 lat, którzy byli hospitalizowani, oraz badania 535 osób w tej samej grupie wiekowej korzystających z aplikacji COVID Symptom Study (za pośrednictwem której raportowali przebieg choroby). Wszyscy mieli pozytywne wyniki testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

U co piątego – uwzględnionego w badaniu – przebywającego w szpitalu pacjenta delirium było jedynym objawem COVID-19. W przypadku pozostałych osób korzystających z covidowej aplikacji objawy delirium częściej występowały u tych, którzy wykazywali większą „kruchość”. Oprócz tego odczuwali oni zmęczenie i zaburzenia oddychania.

U jednej trzeciej osób w wieku co najmniej 65 lat korzystających z aplikacji COVID Symptom Study, które miały delirium, nie występowały inne typowe objawy COVID-19, takie jak gorączka i kaszel – podkreślają brytyjscy badacze.

Mapa

Zobacz gdzie jesteśmy


© 2024 Ośrodek Tulipan - wszystkie prawa zastrzeżone.

Design by : LEMONPIXEL.pl  /  Booking by: HOTRES.pl