Subskrypcja

ABC TWOJEGO
ZDROWIA
 » 4. Nasi Seniorzy  » Zwykły strach, czy nerwica lękowa?

Zwykły strach, czy nerwica lękowa?

 

>> LECZENIE ZABURZEŃ NERWICOWYCH << -- zobacz!!!


 

Dyskusja na forum   Nasi Seniorzy

 

1.      Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa jest dość częstą postacią nerwicy. Nerwicę lękową ma dziś jedna na 50 osób. Przydarza się ona na różnych etapach życia. Trudno określić przyczynę nerwicy lękowej. Dużą rolę odgrywają w niej zarówno czynniki biologiczne jak i psychologiczne oraz środowiskowe.

2, Jak to odróżnić?

Nerwica lękowa czy zwykły lęk? Każdy z nas czegoś się boi. Przez chwilę, w określonych sytuacjach, na jakimś etapie życia. Co odróżnia zwykłe, łagodne doznania lękowe od nerwicy lękowej czyli zespołu lęku uogólnionego?

Jakie są objawy?

.

a)      lęk jest nieokreślony i utrwalony.

b)      osoby cierpiące na nerwicę lękową boją się właściwie zawsze.

c)      lęk nie opuszcza ich nawet w sytuacjach obiektywnie całkowicie bezpiecznych, wręcz relaksujących.

d)     charakterystyczne jest, że osoby cierpiące na nerwicę lękową nie pamiętają kiedy czuły się zrelaksowane. Im bardziej nieokreślony jest lęk tym większa jego intensywność.

e)      lęk powstrzymuje osoby chore przed wieloma działaniami, może wręcz uniemożliwić ich normalne funkcjonowanie.

f)       w skrajnych przypadkach osoby chore w ogóle nie opuszczają domu, zdarza się nawet, że mają halucynacje

.3. Psychologiczne objawy nerwicy lękowej

Zespół lęku uogólnionego poważnie wpływa na sposób myślenia, zachowania, odczuwania, a nawet na sposób życia chorego. W jego życiu emocjonalnym dominujące są: niepokój i strach, poczucie zagrożenia, uczucie bycia na krawędzi (nerwy napięte są do ostatnich granic, jesteśmy na skraju paniki, mamy poczucie, że coś zaraz na nas spadnie albo my zrobimy coś nieobliczalnego), impulsywne i agresywne zachowania przekraczające normy, ataki paniki, irytacja, podenerwowanie, niecierpliwość, roztargnienie, a także smutek, niepewność i problemy z koncentracją.

4. Fizyczne objawy lęku

Chory doświadcza:

a)       zawrotów głowy,

b)      ucisku w gardle,

c)      kołatania serca i nadmiernego pocenia się.

d)     krótkiego, płytkiego oddechu, suchości w ustach

trudności w zasypianiu lub cierpi na bezsenność albo przeciwnie - zapada w letarg.

Czuje mrowienie i drętwienie kończyn, ma bóle mięśniowe.

Może także pojawić się ból brzucha, biegunka, ból głowy, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, bolesne lub nieregularne miesiączki.

5. Przyczyny nerwicy lękowej

Nie są do końca poznane i u każdego chorego zestaw czynników wywołujących zespół uogólnionego lęku jest nieco inny. Wiadomo, że lęk generują zaburzenia w wydzielaniu w mózgu dwóch ważnych neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny. Jednak obok czynników biologicznych równie ważne są czynniki psychiczne: brak podstawowego poczucia bezpieczeństwa, które kształtuje się w bardzo wczesnym dzieciństwie, konflikty emocjonalne, urazy psychiczne, stres sytuacyjny, trudna sytuacja życiowa lub zły stan zdrowia (np. zdiagnozowanie poważnej choroby).

6. Leczenie nerwicy lękowej

W terapii nerwicy lękowej stosuje się dwa podstawowe środki: psychoterapię oraz lęki. Czasem wystarczająca jest psychoterapia, podczas której chory uczy się jak nie poddawać się atakom lęku i czarnych myśli, jak przestroić negatywne myślenie i zmienić swoje schematy myślowe. Może też uświadomić sobie podłoże lęku, określić sytuacje, które go potęgują i opracować oraz przećwiczyć z terapeutą inne sposoby reagowania w takich sytuacjach. Czasem jednak nie można przystąpić do pracy psychologicznej, bo lęk jest zbyt intensywny. Wtedy trzeba wspomóc się farmakoterapią.