Subskrypcja

ABC TWOJEGO
ZDROWIA
 » 7. Zaczerpnąć siły i radości » Jeśli wdzięczność, to i szczęście…

Jeśli wdzięczność, to i szczęście…

Czym jest wdzięczność? Myślę, że to jedna z najważniejszych umiejętności, jaką możemy w sobie wypracować. Po co?  Po prostu po to, by być szczęśliwym. Każdego dnia możemy odnaleźć powody do wdzięczności. Czasem większe, czasem drobne, choćby to, że obudziliśmy się, zjedliśmy dobre śniadanie…

         Dlaczego myślenie, o  pozytywnych rzeczach, które nas spotkały, jest tak korzystne? Ponieważ zmienia to perspektywę i uświadamia, że nie na wszystko masz wpływ  kontrolę. Taka postawa uczy pokory. Zresztą też nie wszystko musimy kontrolować. Wielu ludzi mylnie sądzi, iż udane życie polega na kontrolowaniu zewnętrznych okoliczności. W efekcie osiągają postawę będącą źródłem, frustracji, przemęczenia, a nawet depresji. To oczywiście jedna z możliwości. Inną, równie niekorzystną jest postawa zupełnie skrajna, którą możemy określić jako wyuczoną bezradność. Co to takiego? Wyuczona bezradność to termin wprowadzony do psychologii przez Martina Seligmana. Oznacza stan, w którym człowiek oczekuje, że będą przydarzały mu się same negatywne zdarzenia i nie ma sposobu, by im zapobiec. Prowadzi to do negatywnej oceny samego siebie i poczucia, że jest się bezwartościowym człowiekiem.

Cóż, osiągnięcie środka nie jest łatwe, właściwie to sztuka, której uczymy się całe życie. Jedynym obszarem na który mamy wpływ są nasze myśli, kiedy zaś zmieniamy myśli, pośrednio wpływamy na uczucia, dalej działamy.

Dodatkowo w życiu codziennym każdy z nas w naturalny sposób koncentruje się na tym, co nie wyszło, na przykrościach i bólu. Czasem te negatywne zdarzenia przyćmiewają wszystkie dobre rzeczy. Gdy zaczniesz szukać tego, za co możesz być wdzięczny lub wdzięczna, to automatycznie przestaniesz narzekać i dostrzeżesz, że w Twoim życiu też jest dobro. A to dodaje skrzydeł, zmniejsza lęk, zwiększa pewność siebie i pozytywne nastawienie.  

Ponadto osoby wdzięczne są bardziej odporne na stres i mniej podatne na choroby z nim związane, a także tworzą lepsze relacje z innymi. Nigdy więc nie jest za późno na odnajdywanie dobra w naszym życiu. A ono pozwala się odnaleźć nawet wśród najtrudniejszych życiowych zdarzeń.

Ażeby coś stało się naszym nawykiem, warto zacząć ćwiczyć. Wyznaczajmy sobie realne cele, dostosowane do własnych możliwości, a wiadomo, że każdy z nas ma je inne. Może na początek wystarczą trzy powody do wdzięczności, a może więcej? Bądźmy uważni na to, co dzieje się właśnie dziś. Gdyż jest to dzień nam podarowany. Możemy go przeżyć w zgodzie z sobą i dostrzec w nim wiele pozytywnych wydarzeń.